SESIJA ĮVYKO ĮDOMIOJI FIZIKA IR GYVYBĖS MOKSLAI
KAUNE
LEKTORIAI
Ištisą savaitę turėsi progą susipažinti su perspektyviaisiais gyvybės mokslais ir pasaulio paslaptis aiškinančia fizika. Nuo šviesos iki lazerių, nuo sintetinės biologijos iki skiepų paslapčių, nuo molekulės iki kosmoso platybių, o kur dar fantastiški vakarėliai su Vidu Bareikiu, Jonu Nainiu, Ramintos Naujanytės-Bjelle paskaita apie mokslinės fantastikos titulo vertus muzikos instrumentus ir sėkmingo startuolio kūrimo paslaptys. Po šios savaitės ne tik praplėsi savo pažinčių ratą, bet ir atrasi motyvacijos siekti savo svajonių – net jei jos veda į kosmoso platybes.
Dr. Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė
Mokslininkė

Dr. Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė
Mokslininkė
Medžiagų inžinerijos mokslų daktarė, kuri laisvu nuo darbo metu griebia elektrinę gitarą ir groja pankroko grupėje arba atstovauja Lietuvą pasaulio kendo čempionatuose. Akvilė dirba apšvietimo tyrimų srityje ir kuria inovatyvius šviestuvus, o jų technologijas tau paaiškins taip, kad į lemputę jau niekada nebežiūrėsi taip pat.
Dovydas Banevičius
Dėstytojas

Dovydas Banevičius
Dėstytojas
Jaunesnysis mokslo darbuotojas, doktorantas ir dėstytojas iš Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų instituto atkeliaus tiesiai į „Tūkstantmečio vaikų akademiją“, kur pasidalins patirtimi, sukaupta vykdant organinių šviestukų ir naujų medžiagų tyrimus. Dovydas – organinės optoelektronikos tyrimų grupės tyrėjas. Neišsigąsk, net jei nežinai, kas yra optoelektronika, Dovydas sudėtingas temas moka paaiškinti daugiau nei suprantamai.
Dr. Mikas Vengris
VU profesorius

Dr. Mikas Vengris
VU profesorius
Vilniaus universiteto profesorius, lazerių įmonės „Light Conversion“ inžinierius-konstruktorius, o laisvalaikiu – mokslo populiarintojas. Taip save pristato dr. Mikas Vengris – Lietuvos mokslų premija įvertintas fizikas, gyvenime besivadovaujantis R. Feynmano posakiu, kad beveik viskas yra tikrai įdomu, jei tik pakankamai į tai įsigilini.
Aivaras Vilutis
Biofizikas

Aivaras Vilutis
Biofizikas
Dr. Aurimas Vyšniauskas
Oksfordo universiteto absolventas

Dr. Aurimas Vyšniauskas
Oksfordo universiteto absolventas
Oksfordo Universiteto absolventas, dabar vyresnysis mokslo darbuotojas Fizinių ir technologijos mokslų centre ir dėstytojas Vilniaus Universitete. 2020 metų mokslo žmogus. Laisvalaikiu mėgstantis ilgus žygius, daug besidomintis užsienio politika ir mėgstantis skanų maistą.
Nuotr. Žygimanto Gedvilos / 15min.lt
Dr. Mindaugas Nefas
Istorikas, mokytojas

Dr. Mindaugas Nefas
Istorikas, mokytojas
Mylimiausias laidų „Įdomiosios pamokos. Tiesiogiai“ ir „Įdomiosios atostogos“ mokytojas, kasdien vaikus mokantis istorijos „Diedmedžio“ mokykloje, Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijoje ir Vytauto Didžiojo Švietimo akademijoje. Mindaugas garsėja gebėjimu įtraukti į istorijos labirintus ir – geriausia dalis – iš jų išvesti dar labiau susidomėjusius fantastiškomis praeities paslaptimis. Kai yra tokių mokytojų, korepetitorių – nereikia.
Donatas Staniulis
„Thermo Fisher Scientific Baltics“ R&D Projektų vadovas

Donatas Staniulis
„Thermo Fisher Scientific Baltics“ R&D Projektų vadovas
Vilniaus universiteto Mikrobiologijos ir Biotechnologijų magistras, aukštųjų biotechnologijų įmonės („Thermo Fisher Scientific“) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektų vadovas (R&D Project Manager). Juokaudamas save pristato, kaip „beveik mokslininkas” – draugai ir kolegos džiaugiasi, kad Donatas geba sudėtingus dalykus papasakoti žmonių kalba. Tuo labai džiaugiasi ir akademijos studentai, kuriems Donato paskaitos pralekia kaip sekundė. Nepraleisk progos pasikelti pažymius Tamo dienyne – kai tokie lektoriai, korepetitoriaus nereikės.
Simonas Gurevičius
„Maisto banko“ direktorius

Simonas Gurevičius
„Maisto banko“ direktorius
Ekonomistas, turintis virš 10 metų vadovavimo patirties tarptautinėse verslo įmonėse, o tuo pat metu visuomenininkas maždaug tiek pat metų vadovavęs nevyriausybinėms organizacijoms, paramos ir labdaros fondams, buvęs visuomeninis LR Ministro Pirmininko patarėjas.
Tarptautinių organizacijų Valdybų narys, tikintis žinių ir patirties dalinimosi, nuolatinio mokymosi bei tobulėjimo svarba, dalyvavęs skirtingo lygio projektuose nuo Oksfordo universiteto iki Pietų Afrikos Respublikos ar Australijos.
Puoselėja Lietuvos žydų vertybes ir tradicijas šeimoje, kartu visuomenėje diegdamas tvarumo, kovos su maisto švaistymu idėjas, kurias vienija dar vaikystėje išmoktas principas: žmogus šiame pasaulyje yra tam, kad padaryti jį geresne vieta gyventi kiekvienam.
Jonas Nainys
Muzikos prodiuseris

Jonas Nainys
Muzikos prodiuseris
DJ'us, TV laidų vedėjas, vienas sėkmingiausių Lietuvoje muzikos prodiuserių ir kūrėjų, išgarsėjęs kaip vienas dueto „Radistai“ narių. „Tūkstantmečio vaikų akademijoje“ Jonas Nainys studentus kvies aktyviai leisti pertraukas tarp paskaitų, ves kvizus, viktorinas, žaidimus, muzikines pertraukas ir pasistengs, kad kiekviena minutė akademijoje praeitų su nedingstančia šypsena.
Luko Griciaus nuotr.
Raminta Naujanytė-Bjelle
Muzikos kūrėja ir atlikėja

Raminta Naujanytė-Bjelle
Muzikos kūrėja ir atlikėja
Kompozitorė, dainų atlikėja ir kūrėja, lektorė ir LATGA tarybos prezidentė. Raminta turi ilgametę patirtį muzikos grupių veiklose, solinėje karjeroje, edukacijos srityje ir akademinėje kompozicijoje. Šiuo metu Bjelle studijuoja LMTA doktorantūros studijose, kurių metu tyrinėja gestais valdomus interaktyvius muzikos instrumentus ir kuria naujus grojimo būdus bei įrenginius. Tarp eksperimentų ir ieškojimų Raminta visada randa laiko dainų kūrimui ir koncertams.
Agnės Bekeraitytės nuotr.
Vidas Bareikis
Dainininkas

Vidas Bareikis
Dainininkas
Kūrėjas, atlikėjas, aktorius, režisierius, Auksinio scenos kryžiaus laureatas, TV laidų vedėjas – Vidas Bareikis yra vienas unikaliausių Lietuvos scenos žmonių ne tik savo amplua gausa, bet ir pavydėtina energija. Dainininko gebėjimas bendrauti su publika ir juos įtraukti į beprotiškus pasirodymus padeda jam į koncertus sutraukti eiles žmonių, o nesuvaidintas smalsumas ir noras padėti suprasti kitiems paverčia jį vienu vaikų mylimiausių kūrėjų.
Tvarkaraštis

Šviesos technologijos. Nuo laužo urve iki išmaniojo kišenėje
Dovydas Banevičius
Šioje paskaitoje sužinosite, kaip vystėsi žmogaus naudojami šviesos šaltiniai ir kokie jų veikimo mechanizmai. Kodėl įkaitinti kūnai spinduliuoja šviesą ir kuo skiriasi paprasta elektros lemputė nuo organinio šviestuko? Pagrindinė paskaitos tema – išmaniųjų telefonų ekranuose randami organiniai šviestukai, jų veikimo principas, šiandienos mokslininkų ir inžinierių laimėjimai bei rytdienos iššūkiai.

Šviesos technologijos. Šviesa, spalvos ir jų poveikis mums
Dr. Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė
Šioje pamokoje sužinosite, kas yra mėlynoji apšvietimo revoliucija ir kokias galimybes žmonijai atvėrė puslaidininkiniai šviesos diodai – šviestukai. Taip pat susipažinsite su akies sandara, išsiaiškinsite, kas yra šviesa, spalvos ir kaip mes gebame jas matyti. Pamokoje bus aptariamas vizualinis ir biologinis šviesos poveikis žmogaus organizmui, bei pristatomi šviestukų taikymai įvairiausiose srityse – nuo šviestuvo svetainėje iki augalų apšvietimo tarptautinėje kosminėje stotyje.

Keisti seni ir nauji muzikos instrumentai
Raminta Naujanytė-Bjelle
Muzikos instrumentai gimsta ir kinta nuo Akmens amžiaus laikų. Ir vis dar evoliucionuoja! Nuo medinių ir odinių būgnų iki šiuolaikinių elektroninių MIDI kontrolerių sekė ilgas ir įdomus kelias.

Nuo diagnostikos iki vakcinos – kodėl taip greitai?
Donatas Staniulis
Netikėtai ištiko globali pandemija – didelė nežinomybė kėlė tiek politines tiek ekonomines įtampas, sutriko įvairių produktų tiekimas ir logistika, tačiau net ir tokiomis sąlygomis mokslininkai nepasimetė.
Greitai reaguodami į ištikusią situaciją, akimirksnių sukūrė priemones viruso diagnostikai, o nepraėjus nė metams atsirado ir vakcina. Visuomenėje kyla tiek baimės, nepasitikėjimas, tiek konspiracijos teorijos – juk viskas sukurta taip greitai.
Bet ar iki šiol pakankamai domėjomės mokslo pažanga gyvybės mokslų srityje?
Paskaitos metu susipažinsime su pagrindiniais moksliniais „keiksmažodžiais“, kaip sugebame atpažinti ir nustatyti virusą (tai, ko net nematome), išsiaiškinsime, ką mūsų organizmas daro su virusu ir kaip veikia vakcinos.

Kas nutiktų, jei švaistomas maistas virstų valstybe?
Simonas Gurevičius
Simonas Gurevičius pasakos apie maisto švaistymą. Ar žinai, kaip susijęs poliarinės meškos gyvenimas ir tavo išmestas maistas? Kas būtų, jeigu švaistomas maistas virstų valstybe? Kokią namuose randamą talpą gali pripildyti maistu, kurį išmeti per metus? Šios pamokos metu ne tik atsakysite į šiuos klausimus, bet ir sužinosite koks galingas būna ir kiek daug pakeisti gali maistas.

Molekuliniai švyturiai
Dr. Aurimas Vyšniauskas
Ląstelės – labai maži, bet labai sudėtingi dariniai, iš kurių yra sudarytas visas mūsų organizmas. Ląstelės yra pilnos įvairiausių mažesnių biologinių struktūrų ir molekulių, kurios visos yra svarbios, turi savo vietą ir funkciją. Bet ląstelė yra šimtą kartų mažesnė nei milimetras, taigi jos ant stalo pasidėjęs neprapjausi ir lengvai nepasižiūrėsi kas yra jos viduje. Norint tai sužinoti mokslininkams padeda du įrankiai: mikroskopas ir molekuliniai žymekliai – molekulės, kurios šviečia į jas pašvietus lazeriu. Pamokoje sužinosime kaip tobulėjantys mikroskopijos metodai ir gebėjimas molekuliniais žymekliais pažymėti įvairiausias ląstelės vietas atskleidė mokslininkams vis daugiau ir daugiau informacijos apie tai kaip ląstelė atrodo ir kaip viskas joje veikia.

Įdomioji astrobiologija
Aivaras Vilutis
Ar kada bandei įsivaizduoti, kaip gyvūnai ir žmonės jaučiasi kosmose? Ar šampūno kvapas lieka toks pat? Ar akys nepradeda apgaudinėti? Ar mėgstamiausias patiekalas būna tokio paties skonio kaip ir Žemėje? Apie tai, ką patirti pavyksta tikrai ne kiekvienam – tiesiai iš Aivaro, savo praktiką atlikusio pačiame NASA Ames tyrimų centre!